https://sklep.arkop.pl/actipol-edta-mg-6.html

Większość nawozów powszechnie użytkowanych w rolnictwie zawiera trzy bazowe składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Niektóre nawozy w rolnictwie zawierają też pewne mikroelementy, takie jak cynk i inne metale, które są wymagane do wzrostu roślin. Nawozy można uzyskać na rozmaitej podstawie np.

•    komposty oraz inna materia organiczna
•    nieczystości, takie jak osady ściekowe oraz niektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/l-actipol-edta-mo-6.html

Istotne jest to, żeby dobre nawozy były bogate w składniki odżywcze substancje organiczne, co pozwala poprawić jakość gleby oraz aktywizować wzrost roślin.
Wykorzystanie drogocennych materiałów nadających się do ponownego użytku jako nawozy ma prawo też nieść oraz inne korzyści, na przykład jeżeli gra toczy się o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom czy zrównoważone rolnictwo. Należałoby tutaj zachować w pamięci, że osad ściekowy stosowany w rolnictwie jako nawóz jednakże podlega limitom stężeń dla zachodzących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen i cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go przemyślanie spożytkować?
Regularnie testuj glebę – bo taki monitoring jest zazwyczaj najlepszym wskaźnikiem wystarczalności składników odżywczych. Przede wszystkim też monitoruj pH gleby, główną zmienną, jaka oddziałuje na przystępność składników troficznych, na tej podstawie będzie Ci najłatwiej dostosować stosowny nawóz. pH 6,0 jest wystarczające, aby większa część składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj także, że zawsze możesz się po pomoc zwrócić do ekspertów w sklepach oferujących nawóz – oni posiadają fachową wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.