nawóz gardenactiv

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to nieefektywne techniki stosowania nawozów zmniejszą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, ponieważ nieefektywne stosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nawożenie rzepaku

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową ripostą na dobre użycie nawozów w sadach jest należyte przemyślenie strategii ich stosowania, aby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to jedynie możliwe – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest otwarcie do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew lub ewentualnie wprowadzany w ramach nawadniania.

W większości wypadków sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem niejednokrotnie pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów i składników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność może posiadać znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym należytym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź też jego składników w glebie.